ליא קניג מספרת עגנון ביידיש

המופע “חתן וכלה”, ליא קניג בבימויו של רועי הורוביץ (בית שלום עליכם, 6.1.2017)

ביום שישי התארח בבית שלום עליכם מופע יוצא דופן. על הבמה ישבו הבמאי רועי הורוביץ, ומלכת התאטרון היידי ליא קניג, וביחד חיברו בין יצירתו של ש”י עגנון לשפת יידיש. השנה מלאו חמישים שנה לזכייתו של עגנון בפרס נובל לספרות, וחמישים וחמש שנה לעלייתה של ליא קניג לארץ – מתאטרון יידיש בבוקרשט לתאטרון יידיש ועברית בישראל. את המופע ליוותה בנגינה על פסנתר מרים רזניק-וולף.

האירוע שנולד ביוזמתו של חוקר עגנון פרופ’ דן לאור, התגלגל לידיו של הבמאי רועי הורוביץ, וסחף אחריו גם את ליא קניג, ששמחה לעלות על הבמה עם עגנון במאַמע-לשון. למרות שעיקר יצירתו של עגנון בעברית, כתיבתו המוקדמת היתה ביידיש, ולפחות בראשית דרכו ניתן להחשיבו כסופר דו-לשוני. לליא קניג כבר יצא לקרוא את עגנון על הבמה. כשזכה עגנון בפרס הנובל הציע לה פרופ’ גרשון שקד לקרוא קטע של עגנון בעברית על הבמה. היא היתה אז עוד עולה חדשה יחסית וחששה לקרוא בעברית שעוד לא היתה טובה דיה. “כל כך התרגשתי,” סיפרה במופע, “שעד היום אני לא זוכרת איזה קטע של עגנון זה היה.” בשנת 1979 הופיעה קניג ב”הבימה” בתפקיד צירל במחזה סיפור פשוט המבוסס על הרומן המפורסם של עגנון, בבימויו של יוסי יזרעאלי.

הסיפור הראשון שקראה קניג על הבמה היה “דאָס צעבראָכענע טעלערל” (הצלחת השבורה), שכתב עגנון בשנת 1906 בהיותו בסך הכל בן שמונה עשרה; סיפור נעורים של עגנון מפיה של שחקנית שכבר זכתה לגבורות. האווירה באולם הלימוד של בית שלום עליכם אינטימית, קניג מציגה את הסיפור ללא רמקול, בקולה שלה, והחוויה הנוצרת היא של משהו חד-פעמי ומיוחד. סיפור נוסף של ענגון הצעיר שסיפרה קניג היה “דאָס ליכט פֿון דער תורה”, גם הוא משנת 1906.

את דרכו בכתיבה החל עגנון דווקא עם שירה, כך מספר על הבמה הורוביץ, כבר בגיל חמש כתב שיר ילדות המבטא געגועים לאביו שנסע לנסיעת עסקים. השיר הבוגר הראשון שלו נכתב בהיות בן שתים עשרה, ביידיש, ושמו “איר זאָלט נישט מיינען”. הוא מבטא תודעה בוגרת על המחיר שהסופר משלם על הכתיבה. את השיר קראה קניג ביידיש, והורוביץ – בעברית.

קניג קראה גם מסיפורי עגנון בתרגום ליידיש – את ההתחלה של הרומן “סיפור פשוט” ואת הסיפור “די כאַפּערס”, שעוררו שניהם התרגשות בקהל. כתמיד הצטיינה קניג באיכויות הקומיות של קריאתה. לקטעי הקריאה הוצמדו גם כמה משירי היידיש המפורסמים שקניג מיטיבה לבצע: “לאָמיר אַלע זינגען”, “און מיר זענען אַלע ברידער” ועוד, ואלה הצטרפו לחוויית יידיש נהדרת בבוקרו של יום שישי.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp

כתבות נוספות