קורות בתינו: מורשת אירופה והתרבות הישראלית

   קורות בתינו: מורשת אירופה והתרבות הישראלית

       סדרה פנורמית עם מיטב המרצים

                                                                                                                            

                                                                                                              ימי א’ 18:30-17:00

                                                                                              בית שלום עליכם, רח’ ברקוביץ’ 2, תל אביב

                                                                                                              הסדרה תועבר גם בזום

                                                                                                            רכזת הסדרה: טובה לשם

התרבות הישראלית על שלל גילוייה – ספרות,  אמנות,  תאטרון, מוסיקה, אדריכלות, וגם מחשבה מדינית – נבנתה בהדרגה בנקודות מפגש מורכבות וטעונות; בין הישן לחדש, בין ‘המזרח’ (אסיה) לבין ‘המערב’ (אירופה), בין הדחף לחילון לנוכחות של המסורת הדתית. בכל תחום ותחום, ואצל כל אישיות יוצרת, ניכרו היטב המתחים הפוריים האלה – והם ישמשו מוקד לסדרה מקיפה ומעמיקה שתינתן בידי טובי המרצים, במסורת המצוינות של ‘בית שלום עליכם’.

 

                   מחיר ההשתתפות בכל סמסטר: 400 ש”ח

                  לנרשמים לשני הסמסטרים: 700 ש”ח          

 

   

סמסטר א’

בימי היישוב

30 באוקטובר       ש”י עגנון: מבוצ’אץ’ לירושלים ובחזרה

                             פרופ’ דן לאור

6 בנובמבר           האונייה רוסלאן – מסעה של ספרות עברית מאודסה ליפו      

                             יעל גורי

13 בנובמבר          מליטא לירושלים –  

                                 בוריס שץ מייסד ‘בצלאל’ וראשית האמנות בארץ ישראל      

                             יקיר שגב

20 בנובמבר         לאום, מעמד והמוסדות הפוליטיים בתקופת היישוב   

                             פרופ’ שלמה אבינרי

27 בנובמבר          הגוף באמנות יהודית מראשית הציונות ועד דור המדינה      

                              יונתן הירשפלד

4 בדצמבר            הבימה: ממוסקבה לתל אביב       

                             ד”ר יאיר ליפשיץ

11 בדצמבר           דרכו של השומר הצעיר מגדות הוויסלה לשדות העמק

                              פרופ’ אביבה חלמיש

1 בינואר               השפעת לשונות אירופה על השפה העברית      

                             ד”ר רוביק רוזנטל

8 בינואר              מווילנה לבני ברק: דרכו של ‘החזון איש’

                             פרופ’ בני בראון’

15 בינואר             ‘עניי איזו ארץ קודמים?’ –

                               העלייה מפולין ומגרמניה בשנות השלושים

                            פרופ’ אביבה חלמיש

22 בינואר             באוהאוס: מהפכה בעיצוב, אדריכלות ואמנות –

                                מרפובליקת ויימר בגרמניה לחלוצים בארץ ישראל     

                              פרופ’ מיכאל (מיכה) לוין

29 בינואר             מן הוולגה עד לירדן: שורשיה של הפזמונאות הישראלית      

                             פרופ’ אריאל הירשפלד

5 בפברואר           יהודים חדשים וצברים ישנים: ראשית הקולנוע הארץ-ישראלי

                              יובל ריבלין

12 בפברואר           פּלוֹנסק-ברלין-ירושלים: יוסף בודקו, דַּפָּס וירטואוז 

                              אליק מישורי

 

                                                                               סמסטר ב’

                                                               בימי היישוב וראשית המדינה

26 בפברואר         מקורות ההשראה של הסופר הישראלי   

                              פרופ’ אבנר הולצמן משוחח עם הסופר חיים באר

5 במרס                נביא בארצו: ח”נ ביאליק בארץ ישראל 

                              פרופ’ אבנר הולצמן

12 במרס               יידיש ששומעים רק בירושלים העתיקה:

                                 סופרי יידיש החדשים והיישוב הישן      

                              ד”ר יעד בירן

19 במרס               ‘שיר הבית ההוא’ – אצ”ג והמסע משם לכאן     

                              ד”ר רוחמה אלבג

26 במרס              לא מעכשיו, לא מכאן: יוצרים עברים בתפר שבין ברלין לירושלים

                              פרופ’ גדעון טיקוצקי

2 באפריל             ‘לבנות ולהיבנות בה’ – עולי אירופה במזרח התיכון   

                             פרופ’ חנה יבלונקה

9 באפריל             מוזיאון השואה הראשון בעולם:

                                קורותיו, קווים לדמותו, השקפת עולמו  

                             פרופ’ חנה יבלונקה

23 באפריל            לצקת אידיאולוגיה בחומר – נתן רפפורט בין ורשה לנגבה      

                             בתיה דונר

30 באפריל           אבא קובנר בארץ

                                 הרבי של הקיבוץ; בית התפוצות; תמרור אזהרה מוסרי ופוליטי       

                              פרופ’ דינה פורת

7 במאי                 קינת היחיד ונצח השבט: אהרן אפלפלד – תמונת עולם      

                             פרופ’ יגאל שוורץ

14 במאי               סופרי יידיש בישראל אחרי הקמת המדינה       

                            פרופ’ אברהם נוברשטרן

21 במאי               משם לכאן בהשתקפות קולנועית:

                               יוצרי קולנוע ממזרח אירופה שהניחו יסודות לתעשיית הסרטים בארץ

                            רינת ריבק

28 במאי              וואָס טוט אַ חלוץ?             

                               שירי יידיש בארץ-ישראל       

                            מופע מוזיקלי לסיום הסדרה עם ד”ר אסתי ניסים ונגה אשד